Ord fra styreleder

Styreleder Håkon Rem, Nemko
Å navigere i et nytt landskap – styrets perspektiv
Vi står i en tid der rammevilkårene for standardisering er i endring. Ikke bare drives utviklingen frem av teknologisk konvergens og økt kompleksitet, men også av nye forventninger til tilgjengelighet, åpenhet og forretningsmodeller. For NEK betyr dette at vi må evne å tenke nytt – samtidig som vi ivaretar vårt samfunnsoppdrag.
Gjennom 2025 har styret hatt særlig oppmerksomhet på hvordan NEK skal posisjonere seg i dette landskapet. Arbeidet med ny strategiplan for 2026–2027 har vært sentralt. Strategien tydeliggjør fire verdistrømmer som til sammen skal styrke vår relevans og bærekraft: videreutvikling av komiteer og faglige arenaer, bedre brukeropplevelser gjennom digitale løsninger, mer målrettede tilbud til spesifikke sektorer, og en tydeligere satsing på innovasjon og kunnskapsdeling.
Dette er ikke bare organisatoriske prioriteringer – det er et svar på en virkelighet der standardisering må være mer tilgjengelig, mer fleksibel og tettere på brukernes behov. Styret har lagt vekt på at NEK skal være en aktiv tilrettelegger for verdiskaping i norsk næringsliv og samfunn, samtidig som vi ivaretar vår rolle i det internasjonale standardiseringssystemet.
2025 har også vist styrken i NEKs faglige fellesskap. Økt aktivitet i komiteer og forum, samt høyere norsk deltakelse internasjonalt, understreker betydningen av å samle kompetanse på tvers av fag og sektorer. Dette gir Norge en tydelig stemme i utviklingen av standarder – og bidrar til å sikre konkurransekraft og trygge rammevilkår.
Samtidig må vi erkjenne at det finansielle grunnlaget for vår virksomhet utfordres. Pågående rettsprosesser i Europa knyttet til tilgang til standarder reiser prinsipielle spørsmål om finansiering og opphavsrett. Styret er opptatt av at NEK skal håndtere denne utviklingen på en måte som både ivaretar samfunnets behov for tilgjengelighet og organisasjonens behov for bærekraftige inntekter.
I møte med disse endringene er det avgjørende at NEK har evne til omstilling. Styrets rolle har vært å legge til rette for dette – gjennom tydelige prioriteringer, støtte til strategiske initiativer og ved å utfordre organisasjonen til å tenke langsiktig.
Vår vurdering er at NEK står godt rustet. Organisasjonen har høy kompetanse, sterke nettverk og en tydelig vilje til utvikling. Fremover vil evnen til samarbeid – nasjonalt og internasjonalt – være avgjørende for å lykkes.
Standardisering har alltid handlet om mer enn tekniske spesifikasjoner. Det handler om tillit, samspill og felles retning. I en tid preget av endring er dette viktigere enn noen gang. Styret har stor tro på at NEK vil fortsette å være en sentral aktør i dette arbeidet – til beste for både norsk næringsliv og samfunnet som helhet.

Adm. dir. Leif Aanensen, NEK
Fra strategi til handling – NEKs vei videre
Styreleder peker på hvordan rammevilkårene for standardisering er i endring. For oss i administrasjonen handler dette om å omsette innsikt til handling – og sikre at NEK utvikler seg i takt med både teknologi og brukernes behov.
2025 har vært et år med høy aktivitet og tydelig fremdrift. Vi ser vekst i komiteer og faglige arenaer, økt deltakelse internasjonalt og et styrket samarbeid med partnere. Dette gir oss et solid fundament, men også et tydelig ansvar: å videreutvikle hvordan vi skaper verdi.
Den nye strategien for 2026–2027 gir retning for dette arbeidet. Særlig viktig er satsingen på digitale løsninger som forbedrer brukeropplevelsen. Standarder er ikke lenger bare dokumenter – de er en del av digitale arbeidsprosesser, integrert i verktøy og systemer. Vår ambisjon er å gjøre standardene mer tilgjengelige, mer anvendelige og mer relevante i praktisk bruk.
Samtidig skal vi utvikle mer målrettede løsninger for ulike sektorer. Behovene varierer – og det samme må våre leveranser gjøre. Gjennom tettere dialog med næringsliv og myndigheter ønsker vi å sikre at standardisering bidrar direkte til verdiskaping, innovasjon og sikkerhet.
Innovasjon og kunnskapsdeling blir også viktigere fremover. Standardisering skjer ikke i isolasjon – den er avhengig av innsikt fra forskning, industri og brukere. Derfor vil vi styrke samarbeidet med sterke fagmiljøer og bygge videre på NEKs rolle som en møteplass for kompetanse.
Vi må samtidig forholde oss til en mer krevende virkelighet. Spørsmål knyttet til tilgang til standarder og finansiering utfordrer etablerte modeller. For NEK betyr dette at vi må utvikle nye tilnærminger – uten å gå på kompromiss med kvalitet, opphavsrett eller vår evne til å levere.
I dette landskapet er én ting uendret: betydningen av det internasjonale samarbeidet. Gjennom IEC, CENELEC og våre globale nettverk bidrar vi til å utvikle felles spilleregler som gir norsk næringsliv tilgang til markeder og sikrer trygge løsninger for samfunnet.
Teknologisk konvergens fortsetter å være en drivkraft i dette arbeidet. Når energisystemer, digital teknologi og nye anvendelser smelter sammen, øker behovet for standarder som skaper helhet og sammenheng. Dette stiller høyere krav til oss – men åpner også nye muligheter.
Vår oppgave er å gjøre disse mulighetene konkrete. Gjennom samarbeid, digital utvikling og målrettet innsats skal vi sikre at NEK forblir en relevant og fremtidsrettet aktør.
Retningen er tydelig. Nå handler det om gjennomføring.

Innledning
Generelt
Styret er fornøyd med nok et vellykket år for NEK: Det er vekst i komiteene, forumene og den internasjonale deltakelse har økt. Virksomheten vokser, når ut bredere, flere tar i bruk standardene og økonomien i virksomheten er god.
Det er likevel ikke en skyfri horisont. Betydelig innsats har vært lagt ned i å diversifisere inntektsgrunnlaget, som er dominert av inntekter fra salg av standarder. Styret vil spesielt trekke frem rettsprosessen som er nærmere beskrevet i punkt 1.3 som begrunnelse for dette.
Strategiske retning
Styret har samarbeidet tett med administrasjonen om utvikling av strategiplan for 2026-2027. Fokuset på virksomhetens digitale transformasjon er fremtredende også i den nye strategiperioden. Ny plan ble vedtatt på slutten av 2025.
Forutsetninger
Strategien for 2026–2027 bygger følgende forutsetninger:
- NEK skaper effektivitet i samfunnetved å tilby relevante standarder og sørge for at de faktisk brukes.
- NEK er inkluderende, upartiske, tillits- og nyskapende– dette skaper rom for konsensusprosesser.
- NEK styrker norsk konkurransekraftved å gjøre det enklere å etterleve standarder, og ved å bidra til raskere internasjonal markedsadgang.
- NEK bidrar til bærekraftved å legge til rette for elektrifisering av stadig flere verdikjeder.
Virksomheten skal ikke bare «levere standarder» – men skal også skape arenaer, nettverk, løsninger og innsikt som gjør standardene konkrete og anvendbare.
Fire verdistrømmer – én samlet retning
Strategiplanen er organisert i fire verdistrømmer. Disse beskriver hvordan virksomheten skal skape verdi fra idé til faktisk bruk av standardene.
1. Arena: sterkere komiteer og forum
Strategiplanen poengterer at:
- NEK skal styrke kompetansen på konsensusbygging, særlig hos nyere komitemedlemmer.
- NEK skal skape mer forutsigbare og tydelige tjenester til komiteene.
- NEK skal bruke IECs Online Standard Development (OSD) aktivt – og være pådriver for videreutvikling.
- NEK skal videreutvikle forumene som strategiske møteplasser mellom utviklere, brukere og beslutningstakere.
Ambisjonen er at komitemedlemmer og forumsdeltakere skal oppleve NEK som:
- En arena hvor de mestrer faget og prosessene
- Et sted hvor de har reell innflytelse
- Et sterkt nettverk for kompetanse og utvikling
- En kilde til personlig og virksomhetsmessig verdi
Forventningen i perioden er blant annet økt interaksjon med komitemedlemmer, vekst i medlemskap og høy tilfredshet knyttet til nettverk, kompetanse og påvirkning.
2. Brukeropplevelse – generelle løsninger
NEK har bidratt til å bygge en digital «grunnmur» internasjonalt og nasjonalt. Oppgaven nå er å gjøre denne infrastrukturen til et økosystem som oppleves brukervennlig, relevant og nyttig. I denne verdistrømmen handler det om de brede, generelle løsningene:
- Brukerne skal enkelt finne frem til de publikasjonene som er riktige for dem.
- Standardene skal oppleves som intuitive og umiddelbart anvendelige.
- Tjenester og støtteverktøy rundt standardene skal skape tydelig merverdi.
- Brukerne skal ha reelle kanaler for å gi tilbakemeldinger og påvirke utvikling.
Verktøy som «Standard Navigator» og IECs digitale distribusjonsløsninger vil spille en nøkkelrolle. NEK skal både ta dem i bruk og være med på å utvikle dem videre – i tett samarbeid med partnere.
3. Brukeropplevelse – tilpassede løsninger og integrasjoner
I denne verdistrømmen handler det om de spisse og tilpassede løsningene: Noen bransjer og sektorer trenger mer enn det generelle og kan være prioritert til å få spesialbehandling. De trenger løsninger hvor standarder er integrert i deres arbeidsprosesser. I denne verdistrømmen skal NEK:
- Utvikle felleskapfor prioriterte sektorer – løsninger og miljøer som er skreddersydd for spesifikke brukergrupper.
- Tilrettelegge for integrasjon av standarder i tredjepartsløsninger, slik at standardene er der brukerne faktisk jobber.
- Skape løsninger hvor brukerne opplever at de kan påvirke videre utvikling av standardene.
- Dele spesialiserte løsninger med andre nasjonalkomiteer – og ta i bruk gode løsninger utviklet internasjonalt.
Målet er at flere virksomheter skal kunne etterleve standarder effektivt – og dermed komme raskere inn på internasjonale markeder.
4. Utvikling, formidling, kompetanse og innsikt
NEK har tatt viktige steg innen innovasjon, kommunikasjon og analyse. Nå skal dette løftes til et nytt nivå:
- Innovasjon skal være en del av kulturen– ideer fra ansatte, komiteer, forum og omgivelsene skal systematisk fanges opp, foredles og enten parkeres eller realiseres.
- NEK skal ta et utvidet samfunnsansvar – blant annet gjennom å bidra til IEC Global Impact Fund (IEC GIF) og utvikle publikasjoner som effektiviserer samfunnsprosesser.
- NEK skal produsere mer faglig tungt og autoritativt innhold i åpne kanaler – rapporter, artikler, videomateriale o.l.
- NEK skal være et kunnskapssenter det lyttes til i elektrotekniske spørsmål – nasjonalt og internasjonalt.
Dette innebærer mer analyser, veiledere, kurs, konferanser, webinarer og artikler som gir målgruppene praktisk og anvendelig kunnskap. Og det innebærer at NEK bruker en multikanal-tilnærming for å nå ut bredt.
Partnerskap: NEK lykkes ikke alene
NEK er en liten virksomhet. For å kunne skalere de gode løsningene trenger NEK sterke partnere som deler verdigrunnlaget og ønsker å skape verdi sammen. Strategien peker spesielt på fire typer partnerskap:
- Teknologipartnere– for utvikling og bruk av teknologi, effektiv distribusjon og gode brukeropplevelser.
- Kompetansepartnere– for formidling, opplæring og kompetansedeling.
- Sektororganisasjoner, virkemiddelapparat og myndigheter– for å nå ut til brukerne og integrere standarder i politikk, virkemidler og bransjeutvikling.
- Internasjonalt nettverk– for å nå mål i fellesskap og styrke IEC og CENELEC gjennom norsk innflytelse.
Partnerskapene er ikke et mål i seg selv – de er verktøy for å nå målene i de fire verdistrømmene.
Oppdatering om rettsprosess
I årsberetningene for 2023 og 2024 ble det orientert om rettsprosessen i European Court of Justice (ECJ) og mulige virkninger denne kunne ha for NEKs virksomhet. Saken dreide seg om hvorvidt EU-kommisjonen har plikt til å gi gratis innsyn i enkelte standarder. Harmoniserte standarder er primært knyttet til forordninger og direktiver, men har med årene blitt tallmessige. Saksøker krevde gratis tilgang til disse standardene, siden de i praksis er nødvendige, å ha tilgang til, for å oppfylle regelverket.
Sakssøker fikk medhold i ECJ, som slo fast at kommisjonen hadde plikt til å gi innsyn i harmoniserte standarder. Det sentrale juridiske grunnlaget for dommen var direktiv 1049/2001 som krever offentlighetens innsyn i kommisjonens saksdokumenter. Selv om dette direktivet ikke omfattes av EØS-avtalen, får dommen likevel konsekvenser for NEK.
Saken vekker fortsatt bekymring blant de europeiske standardiseringsorganisasjonene siden salg av standarder har vært et viktig inntektsgrunnlag for brorparten av dem. Frykten er at økt innsyn kan erstatte kjøpshandlinger og føre til et betydelig inntektstap. Bekymringen har ikke vært mindre hos NEK, hvor salg av standarder utgjør rundt 60 % av inntektene.
Selv om dommen krever at kommisjonen skal gi innsyn, kan ikke standardene brukes uten restriksjoner. Standardiseringsorganisasjonene har fortsatt opphavsretten i behold. Etter at dommen ble kjent, har CEN/CENELEC samarbeidet med kommisjonen om å tilrettelegge for innsynet dommen krever.
Styret har fulgt den nevnte saken og har drøftet den flere ganger i løpet av året.
Oppdatering om organisasjonen
I styrets redegjørelse for 2024 ble ny organisasjon omtalt. Det ble redegjort for at NEK ble organisert i følgende enheter:
- Standardutvikling
- Forretningsutvikling
- Kommunikasjon
- Horisontale tjenester
Styret opplever at den nye organiseringen fungerer godt og at enhetslederne avlaster adm. direktør. Dette gir ham anledning til å øke det internasjonale engasjementet.
Internasjonal representasjon
NEKs styreleder er inne i sin første periode i IECs styre. Dette viderefører virksomhetens sterke engasjement og innflytelse på det globale standardiseringssystemet. Posisjonen har ved flere anledninger vist seg avgjørende når viktige beslutninger skal tas. Styreleder er oppnevnt, på vegne av IECs styre, i styringsgruppen for den såkalte «Single Delivery Unit» (SDU), som er ISO og IECs felles front ift. digital transformasjon.
I 2025 styrket NEK også sin representasjon i IEC ytterlig, da adm. direktør ble valgt inn i IEC Business Advisory Committee (IEC BAC). IEC BAC er IEC styrets «arbeidskomite» for budsjett og forretningsmodeller.
Styret stilte seg også positive til at adm. direktør stilte som kandidat til styret i CENELEC, en rolle han ble valgt til for perioden 2026-2027. Dermed er virksomhetens påvirkning og innflytelse også styrket på Europeisk nivå.
Generelt om rapporteringsåret
NEK som arenabygger
Generelt
NEKs komiteer og forum har opplevd vekst i antall deltakere. De siste ti årene har det vært en jevn vekst på 5-10% årlig (netto). Det er betydelig høyere vekst enn andre medlemsorganisasjoner i IEC og CENELEC. Veksten i nettverket indikerer at komiteenes arbeid anses som relevant både for næringslivet og forvaltningen. Styret tror deler av forklaringer er at nettverket effektivt bidrar til å belyse aktuelle problemstillinger og at innsatsen som legges ned resulterer i gode løsninger.
Komiteene
Styret er tilfreds med en netto økning på 36 komitemedlemskap i rapporteringsåret. Dette viderefører den vedvarende veksten i nettverket, slik tabellen under viser:
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| Netto vekst | 105 | 71 | 69 | 100 | 71 | 72 | 36 |
Veksten i komiteene, som har vært vedvarende siden 2012, har over flere år vist sterk korrelasjon med fagområdene administrasjonen setter inn ressurser på. Dersom NEKs fagpersonell identifiserer tidsaktuelle problemstillinger som søkes løst i en komite, har det sterk tiltrekning på nye og eksisterende medlemmer.
I 2025 observeres en nedgang i netto tilvekst av medlemskap, sammenliknet med tidligere år. Selv om det ble registrert et høyt antall nye medlemskap (159) i løpet av året, var antallet utmeldinger også betydelig (123). Flere av utmeldingene gjaldt medlemmer med flere samtidige medlemskap, noe som bidro til den samlede nedgangen.
I strategiprosessen drøftet styret og administrasjonen virkningen av den kratige veksten man har hatt de senere årene. En kraftig vekst, uten tilsvarende vekst i opplæringstiltak, har skapt utfordringer i enkelte komiteer. Ikke overraskende er det observert at nye medlemmer har svakere kunnskap om, trening i og forståelse om konsensusprosesser. I inneværende strategiperiode (2026-2027) er det derfor gjort et skifte i mål fra vekst til konsolidering.
Styret mener at utviklingen uansett viser at komitédeltakelse er relevant for et økende antall aktører innen næringsliv og forvaltning. Organisasjonen har evnet å identifisere behov i ulike sektorer, prioritert, tydeliggjort sin rolle og handlingsrom, samlet relevante parter og oppnådd resultater. Det bidrar til å bygge tillit til virksomheten og kan tjene som eksempler for andre sektorer med lignende utfordringer.
I nylig gjennomført komiteundersøkelse, bekrefter komitemedlemmene nok en gang at deres primære begrunnelser for deltakelse i komiteene er utvikling av egen kompetanse, tilgang til nettverk og muligheten til å påvirke standardene. Standardene har økt i betydning i samfunnet, både gjennom myndighetenes praksis med henvisning til dem, som løsningsforslag og som en del av kontraktsretten. Standardene fungerer som et felles grunnlag for samarbeid som alle kan enes om.
De norske komitemedlemmenes deltakelse i internasjonale arbeidsgrupper økte også i 2025. Ved inngangen til året var det henholdsvis 538 deltakere i IECs arbeidsgrupper og 104 i CENELEC, ved utgangen av 2025 var dette økt til 556 i IECs arbeidsgrupper og 109 i CENELECs arbeidsgrupper. Det tilsvarer en samlet vekst på cirka 4% i rapporteringsåret.
Av tallene fremgår det at 84% av de internasjonale vervene er tilknyttet IECs arbeidsgrupper og kun 16% mot CENELECs arbeidsgrupper. Med en stadig sterkere europeisk regulering er betydningen av arbeidet i CENELEC blitt viktigere. Styret mener den svake deltakelsen på europeisk nivå må holdes under oppsikt, men ser også fordelingen som et uttrykk for næringslivets prioriteringer.
Styret erfarer at det er sjelden at medlemmer avslutter sitt engasjement i en komité, uten at det skyldes bytte til en stilling hvor deltakelse ikke lenger er relevant eller overgang til pensjonisttilværelse.
Forumene
NEKs arbeid med forumene har fortsatt gjennom rapporteringsåret. Landstrømsforum, som har vært aktivt siden 2017, har videreført sine aktiviteter i 2025. Forumet har i hele perioden mottatt økonomisk støtte fra Enova. Fornyet rammeavtale ble undertegnet i januar 2025, med varighet på fem år. Landstrømsforum hadde 255 medlemmer ved utløpet av 2025.
Forumet har også blitt styrket gjennom sekretariatstjenester og innleie av konsulentbistand. Styret er tilfreds med denne utviklingen og anerkjenner betydningen av forumets koordinerende rolle i den videre elektrifiseringen av transportsektoren. Eltransportforum hadde 79 medlemmer ved utløpet av 2025.
Styret er videre positive til at administrasjonen har arbeidet videre med Havvindforum. Det har vært dialog med komiteene som anses å ha relevante standarder innen området. Dette arbeidet bidrar til å identifisere relevante standarder for den kommende utbyggingen av havvind på norsk sokkel. Havvindforum hadde 45 medlemmer ved utløpet av 2025.
Standard Navigator og bruk av standarder
Standarder har mange viktige funksjoner, inkludert å beskrive effektive løsninger. Ofte vil det være behov for å benytte flere standarder. For eksempel kan myndighetene ønske å finne hvilke standarder de kan referere til i regelverket, eller så kan innkjøpere av varer, systemer og tjenester ønske å benytte relevante standarder ved anskaffelse.
Det kan imidlertid være utfordrende å finne frem til relevante standarder i den omfattende porteføljen. Gjennom gode tekniske løsninger, tilrettelegging og samarbeid kan NEK bidra til å gjøre porteføljen mer tilgjengelig. NEKs «Standard Navigator» ble lansert i 2025 som et svar på nevnte utfordring. Den har vist seg å være et effektivt verktøy både for administrasjonen og brukerne av standarder. Det samlede volumet av publikasjoner i NEKs portefølje gjør at AI-støtte med å finne frem til de riktige standardene er avgjørende. I Standard Navigator kan brukerne legge inn problemstillingen sin i dagligdags tale og få forslag til relevante standarder.
Forståelsen av standardenes betydning for å oppnå markedstilgang er essensiell for suksess. Derfor jobber NEK kontinuerlig med å engasjere produktutviklere innen sitt område. Offentlig regulering og standarder i det indre marked gjør at virksomheter må være konforme med standardene for å lykkes.
Standardene hjelper norsk næringsliv til å tilpasse produktene etter myndighetenes krav til helse, miljø og sikkerhet, samt funksjonelle krav. De er viktige for å møte internasjonale krav og gir trygghet der offentlige reguleringer mangler. Standarder er dermed avgjørende for internasjonal handel.
Manglende samsvar med standardene og mangel på sertifikater kan skape utfordringer. NEK har brukt tid på å informere markedsaktører om viktigheten av relevante standarder for et velfungerende marked og bærekraftig vekst.
NEK markerer seg
Generelt
Styret er tilfreds med at virksomheten har fått til en vesentlig oppskalering av kommunikasjonen mot aktuelle målgrupper de senere årene. Kombinasjonen av seminarer, fagartikler, nyhetsbrev samt aktivt bruk av utvalgte sosiale medier har gitt resultater.
Nyhetsbrev
Utvikling i abonnenter på NEKs nyhetsbrev har vært en viktig indikator på hvor bredt virksomheten når ut med sine generelle informasjonsaktiviteter. Ved utløpet av 2025 var det rundt 7.800 abonnenter på NEKs nyhetsbrev, som var en pen oppgang fra tidligere år. Tabellen under viser utviklingen de siste årene:
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| Antall | 5.500 | 6.700 | 7.300 | 7.800 |
Nyhetsbrevene er en viktig kanal for å skape regularitet i kontakten med virksomhetens målgrupper. I en travel hverdag gir nyhetsbrevet leserne mulighetene til å få med seg overskrifter og en del ingresstekst. De som ønsker dypere innsikt vil kunne klikke seg videre.
Youtube
Styret er tilfreds med at NEK har utviklet og drifter sin egen Youtube-kanal. Innholdet til kanalen produseres i NEKs eget studio, delvis i forbindelse med konferanser, seminarer og webinarer. Styret noterer seg at det var rundt 1.700 abonnenter på den aktuelle kanalen ved utløpet av 2025 med cirka 190 aktive filmer. Med lanseringen av podkasten WattSkjer? har antallet visninger på YouTube økt betraktelig. Totalt antall visninger siden 2018 viser omtrent 50.000 hvor av 22.648 var i 2025.
Ved utgangen av 2025 passerte NEK 8.900 følgere på LinkedIn. Styret mener dette viser næringslivets interesse for NEKs arbeid. Både nyhetsbrev og poster på LinkedIn har som formål å skape oppmerksomhet om virksomheten og arbeidet komiteene gjør.
Konferanser, seminarer og webinarer
Styret er tilfreds med at administrasjonen gjennomførte 20 arrangement i 2025, med rundt 7.800 påmeldte. Dette er et noe lavere tall enn 2024 og 2023, men er likevel et betydelig publikum.
Om styrets arbeid
Generelt
Styret har hatt syv styremøter i 2025, hvorav fire av disse var digitale. De digitale styremøtene var avgrenset til to timer, mens de fysiske møtene hadde varighet inntil en hel arbeidsdag. Det ble også gjennomført to møter i Representantskapet, herunder også årsmøte i mai.
Noen viktige saker i 2025, i tillegg til økonomi, løpende oppgaver, oppstart av standardiseringsprosjekter og godkjennelse av standarder, har vært:
- Beslutninger ift. NEKs salgs- og distribusjonsnettverk
- Pålegg fra CENELEC om publisering av standarder etter ECJ-dommen
- NEKs internasjonale representasjon
- NEKs deltakelse i IECs smart initiativ
- Behandling og fastsettelse av langsiktig økonomisk plan 2026-2030
- Utarbeidelse og fastsettelse av strategiplan 2026-2027
- Dommen i ECJ om “free access to standard”
- Avslutning av eierskap i produksjonssystemet Sarepta
Styret har et godt samarbeid med administrasjonen. Styret er tilfreds med administrasjonens saksforberedelser og saksdokumenter, noe som gjør styrets saksbehandling effektiv.
Styrets sammensetning
Styret bestod i rapporteringsåret av:
| Håkon Rem | Styreleder | Nemko |
| Jon Eirik Holst | Nestleder | DSB |
| Jon-Steinar Hanstad | Styremedlem | NHO Elektro |
| Elin Mæland | Styremedlem | Equinor |
| Tor Bringsverd | Styremedlem | Nkom |
| Ingar Steinsvik | Styremedlem | Statnett/Hydro |
| Anders Sivertsgård | Styremedlem | NVE |
| Trond Salater | Styremedlem | Ansattes representant |
Arve Ryen (Norsk Industri) 1. varamedlem, Morten W. Hansen (Statens vegvesen) var 2. varamedlem og Jørn Bugge (Fornybar Norge) var 3. vara. Varamedlemmer møter i styremøtene og har møte- og talerett. NEKs styre hadde åtte faste medlemmer, syv menn og en kvinne.
Adm. direktør Leif T. Aanensen har hatt møteplikt og talerett, uten stemmerett.
Forsikringer
Virksomheten har tegnet styreansvarsforsikring, som også omfatter daglig leder.

Samarbeid
Forholdet til myndighetene
NEK har i 2025 hatt god kontakt med Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE), Statens vegvesen (SVV) og Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom). Denne kontakten har skjedd gjennom disse myndighetenes deltakelse i NEKs styrende organer, deltakelse i komiteer samt direkte kontakt ved konkrete behov.
NEK har videreført sitt samarbeid med Statens vegvesen der disse har opprettholdt henvisning til standarder i sitt regelverk. I rapporteringsåret ble omfanget utvidet ved at SVV også tillot at NEKs komité overtok forvaltningen av veiledere. NEK har også hatt regelmessig kontakt med Havindustritilsynet, primært gjennom deres deltakelse i relevant normkomité.
NEK mottok i 2025 et offentlig tilskudd på MNOK 5,26 fra DSB, som er underlagt Justis- og politidepartementet. Tildelingen er ment å dekke NEKs arbeid for DSB, med utdyping av oppgaver spesifisert i DSBs tildelingsbrev til NEK. Styret forventer at størrelsen på det offentlige tilskuddet de kommende årene vil følge kostnadsutviklingen.
Standardisering innen det elektrotekniske området setter søkelys på å tilrettelegge for markedsadgang ved å fjerne tekniske handelshindre. I tillegg bidrar standardene til at industrien kan oppfylle myndighetenes krav til helse, miljø og sikkerhet i produkter og systemer.
NEK er høringsinstans i saker som gjelder tekniske handelshindringer (TBT) innenfor standardiserings- og sertifiseringsområdet. Gjennom NEKs deltakelse i CENELEC Technical Board (BT) har de direkte kontakt med EFTA-sekretariatet og EU-kommisjonen. Standarder har blitt et viktig henvisningsgrunnlag etter hvert som offentlige forskrifter i elektroteknisk sektor i EØS-landene, inkludert Norge, er gjort mer overordnede og generelle. Denne prosessen og praksisen fortsetter.
Forholdet til andre
Forholdet til de øvrige norske standardiseringsorganisasjonene
NEK videreførte det gode samarbeidet med Standard Norge (SN) og Nasjonal kommunikasjons-myndighet (Nkom). Styret er tilfreds med utviklingen og vil bidra til at det gode samarbeidet videreføres i kommende år.
Standard Online AS
NEKs aksjeeierpost i Standard Online AS (SO) er formelt registrert under NEKs Fond. NEK eier 20% av aksjene i selskapet. Utviklingen i driftsinntektene, driftsresultat og royalties til NEK kommer frem av tabellen nedenfor (alle tall er i MNOK).
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
| Inntekter | 143 | 152 | 157 | 169 | 210 | 232 | 257,3 | 278,3 |
| Resultat | 5 | 6 | 7 | 12 | 11 | 12 | 6,0 | 3,5 |
| Resultat etter finans | 4 | 5 | 8 | 12 | 10 | 13 | 6,9 | 3,8 |
| Royalties til NEK | 15 | 15 | 15 | 17 | 23 | 24 | 29,0 | 33,9 |
Tallene i tabellen for årene 2018-2023 er avrundet. Standard online leverer stadig bedre resultater og høyere royalties til NEK, slik tabellen viser. Styret bestod i 2025 av styreleder Jacob Mehus (SN), nestleder Leif T. Aanensen (NEK) og tre eksterne styremedlemmer.
Nordisk samarbeid
Det gode nordiske samarbeidet ble videreført i 2025. I rapporteringsåret ble det avhold fysiske møter i Oslo. Blant temaene som drøftes i disse møtene er felles nordisk stemmegiving i IEC og CENELEC, nordisk representasjon i styrende organer, nasjonale aktiviteter og nordisk «young proffesionals».
Genève-alliansen (Genève Alliance)
Dette er en uformell, men viktig samling av europeiske standardiseringsorganisasjoner som særlig vektlegger det internasjonale og industrielt drevne elektrotekniske standardiseringsarbeidet. Medlemmene er de ni selvstendige elektrotekniske organisasjoner fra Tyskland, Sveits, Østerrike, Italia, Nederland, Belgia, Finland, Sverige og Norge, samt sympatisører med felles synspunkter og interesser fra sammensluttede nasjoner som Polen og Frankrike. Alliansen har vært et viktig forum for å koordinere innflytelsen fra de elektrotekniske standardiseringsvirksomhetene i Europa. Norge deltar aktivt i alliansens arbeid.
IEC og CENELEC
Generelt
Medlemskapet i IEC og CENELEC følges opp på flere måter, herunder også deltakelse i organisasjonenes styrende organer. Styret er representert under IEC GM, mens administrasjonen i tråd med tidligere års praksis har representert NEK under CENELECs generalforsamling.
IEC GM
IECs GM i 2025 ble holdt i New Dehli i India. Som nevnt i 1.5 ble adm. direktør valgt inn i IEC Business Advisory Commitee (IEC BAC).
NEK var også sammen med våre svenske kollegaer deltakere på IEC «digital boot» hvor såkalte «frontrunners» i den digitale utviklingen ble trukket frem.
IECs generalforsamlingen behandlet vedtektsbestemte saker som regnskap, budsjett og valg til styrende organer.
Styreleder, nestleder og adm. direktør utgjorde den norske delegasjonen til IEC GM.
Europeisk standardisering – CENELEC
CENELECs 66. generalforsamling ble avholdt i Luxemburg. NEK var representert ved adm. direktør og nestleder. Generalforsamlingen behandlet i hovedsak de vedtektsbestemte sakene som valg av styre samt godkjenning av regnskap for 2025 og budsjett for 2026. Som nevnt i 1.5 ble adm. direktør valgt inn som medlem av styret i CENELEC for perioden 2026-2027.
Administrasjonen
Arbeidsmiljø
I 2025 var det totale sykefraværet på 1,9%, hvorav egenmeldingene utgjorde 0,6%. Tabellen under viser utviklingen i sykefravær fra 2016 til 2025.
| Årstall | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
| Sykefravær | 4,2% | 1,1% | 4,2% | 0,6% | 0,3% | 1,9% | 3,0% | 3,3% | 2,1% | 1,9% |
Styret erfarer at NEKs ansatte har et godt arbeidsmiljø og man er ikke kjent med arbeidsrelatert fravær i 2025.
Styret er godt fornøyd med det lave sykefraværet, da det er en indikator på at NEKs medarbeidere har en jobb de trives i og gjør sitt ytterste for å stille på jobb.
Likestilling
NEK hadde ved utløpet av året 23 fast ansatte medarbeidere, 7 kvinner og 16 menn. I tillegg er to konsulenter innleid i funksjoner som ligger tett på type oppgaver som faste ansatte arbeider med.
Selskapets ledelse foretar en løpende vurdering av behovet for likestillingstiltak. Ledelsen har arbeidet med å balansere kjønnsbalansen blant de ansatte.
Forsknings- og utviklingsaktiviteter
NEK har for tiden ingen pågående eksterne forsknings- eller utviklingsaktiviteter.
Ytre miljø
NEK driver ingen virksomhet som har direkte negativ påvirkning på det ytre miljø, og har ingen andre utslipp enn det som følger av vanlig kontorvirksomhet. NEK bidrar derimot til miljøvern gjennom deltagelse i utvikling av relevante internasjonale standarder. Virksomheten er bevisst at reisevirksomheten, både for egne ansatte og komitemedlemmer gir et karbonavtrykk. Et virkemiddel for å redusere dette er bruk av digitale møter.

Nærmere om økonomien
Nøkkeltallene
NEK har lagt bak seg nok et godt år, både faglig og økonomisk. Driftsinntektene og finansinntektene er høyere er budsjettert, og driftskostnadene er lavere enn budsjettert. Dermed ender man opp med et resultat etter finans som er solid, og som styrker egenkapitalen med MNOK 11,64.
Staben har økt med 5 personer fra april 2025 til januar 2026, og virksomheten er dermed ajour i forhold til strategiplan og langtidsbudsjett. Nøkkeltall fremgår av tabellen under:
| Post | Resultat | Budsjett | Avvik |
| Salgsinntekt | 43,39 | 39,85 | 3,54 |
| Andre driftsinntekter | 11,11 | 11,64 | -0,53 |
| Sum driftsinntekter | 54,50 | 51,48 | 3,02 |
| Personalkostnader | 30,47 | 32,99 | -2,52 |
| Andre driftskostnader | 17,44 | 21,12 | -3,67 |
| Sum driftskostnader | 47,92 | 54,11 | -6,19 |
| Driftsresultat | 6,59 | -2,62 | 9,21 |
| Finansresultat | 5,05 | 4,50 | 0,55 |
| Resultat i perioden | 11,64 | 1,88 | 9,76 |
Driftsinntekter
Salgsinntekter
Salgstallene (i MNOK) fordeler seg som følger på NEKs distributører:
| Aktør | Resultat | Budsjett | Avvik |
| NHO Elektro | 2,67 | 3,00 | -0,36 |
| Fornybar Norge | 0,24 | 0,75 | -0,51 |
| Royalty SO | 33,88 | 29,40 | 4,48 |
| Royalty IEC | 1,90 | 2,00 | -0,10 |
Driftsinntektene endte på MNOK 54,5. Tilsvarende tall for 2024 var MNOK 50,7.
Salget gjennom våre distributører endte 9 % over budsjett. Dette positive bidraget kommer fra Standard Online, som har levert MNOK 4,482 over budsjett. De andre distributørene endte alle noe under sine budsjett med til sammen MNOK 0,971.
Nærmere om publikasjoner
Nye publikasjoner i 2025:
- NEK TS 606:2025 – Kabler for offshore installasjoner
- NEK 350:2025 – Ombygging fra 230V til 400V
- NEK 252:2025 – Isolerte avskjermingsplater
- NEK VL 21:2025 – Gjenbruk av elbilbatterier
- NEK 320:2025 – Beskyttelse mot lynnedslag
- NEK 600:2025 – Elektrotekniske anlegg i vegtrafikksystemet
Nærmere om seminarer
Seminarinntektene for året er på MNOK 4,64. Tilsvarende tall for 2024 var MNOK 4,48. Årets Inntektene kommer fra følgende hybride arrangement:
- Høyspenningskonferansen
- Batteri- og energilagringsseminar
- Erfaringskonferansen NEK 405
- Lynvernseminar
- Erfaringskonferansen maskin
- Fra bil til batteribank
- Elsikkerhetskonferansen
- Digitale kraftsystemet
- konferansen
I tillegg til ovennevnte har NEK hatt en rekke gratis-webinar:
- Lansering NEK 350
- SMART White Label App
- Veileder landstrøm hurtigbåter og lettbygde fartøy
- Launch of NEK TS 606
- Batteriveileder NEK VL 21
- Brukerguiden for FSE og NEK EN 50110-1
- NEK 700 webinar
- Elektriske jernbaneinstallasjoner
- Lansering NEK 600
- Solwebinar
- Webinar om NEK 700
Et høyt innslag av gratis seminarer er i tråd med føringene fra styret.
Andre driftsinntekter
De fleste postene her er relativt forutsigbare. Andre driftsinntekter omfatter kontingent fra medlemsbedriftene og komitemedlemmene, prosjektinntekter og offentlig driftstilskudd. Avviket på MNOK -0,527 skyldes at NEK har fakturert Enova mindre enn budsjettert. Det er kun Landstrømprosjektet som er fakturert. I budsjettet hadde NEK forhåpninger om igangsetting av nok et prosjekt.
Driftskostnader
Personalkostnader
Personalkostnadene ender på MNOK 30,47, som er MNOK 2,520 lavere enn budsjettert. Dette skyldes forsinket rekruttering, men følgende nye medarbeidere har blitt ansatt i 2025:
- Thea Martine Samer fra april i forretningsutvikling.
- Erik Johannessen fra august innen lavspenning/standardisering.
- Tuva Strandlie fra desember innen forretningsutvikling.
I tillegg har to nye personer startet hos NEK i januar 2026. Disse er Nirun Vigneswaran som er ny fagansvarlig innen fornybar energi og Simon Slethei Rustad som vil arbeide innen maritim sektor. NEK er nå ajour etter langtidsplanen med antall ansatte.
Andre driftskostnader
Andre driftskostnader ender på MNOK 17,44. Underforbruket er på MNOK 3,670. Størst avvik er det på innleide tjenester (MNOK 2,665), grunnet lavere bruk av konsulenter enn forventet og noe lavere IT kostnader.
Reisekostnader har også et underforbruk som skyldes at mye har vært tatt digitalt. NEK har utbetalt reisestøtte til internasjonale møter til 18 personer/firmaer med totalt MNOK 0,277.
NEK har heller ikke brukt opp alle midlene som var avsatt til innovasjon.
Sum driftskostnader
Sum driftskostnader blir MNOK 47,92 som er MNOK 6,19 under budsjett.
Driftsresultat
Styret vil påpeke at driftsresultatet for 2025 på MNOK 6,59 er MNOK 9,21 over budsjett, og MNOK 0,21 bak fjorårets driftsresultat. Styret vil presisere målet om å balansere driftsinntekter og drifts-kostnader. Et virkemidlene er årlig gjennomgang av virksomhetens økonomiske langtidsplan, hvor ambisjonsnivået for virksomheten kan justeres.
Finans
Avkastningen på fond hadde en urealisert gevinst på MNOK 5,07. Dette er MNOK 0,57 over budsjett og MNOK 0,40 lavere enn i fjor.
Årsresultat
Årets resultat ender på MNOK 11,64, som overføres til egenkapitalen. Fjorårets resultat var til sammenlikning MNOK 12,25.
Balanse
Endringen i balansen blir som følger (MNOK):
| 2024 | 2025 | Endring | |
| Varer, aksjer og inventar | 0,94 | 1,07 | 0,13 |
| Fordringer og varebeholdning | 1,94 | 1,22 | -0,72 |
| Verdipapirer | 80,81 | 89,64 | 8,83 |
| Bank | 6,41 | 11,15 | 4,73 |
| Sum eiendeler | 90,11 | 103,08 | 12,97 |
| Egenkapital | 84,36 | 96,00 | 11,64 |
| Gjeld | 5,75 | 7,08 | 1,33 |
| Sum egenkapital og gjeld | 90,11 | 103,08 | 12,97 |
| NEK fastsatte i 2025 1.867 publikasjoner (inklusive tillegg) hvorav 1.369 er fra IEC, 484 fra CENELEC, samt 13 fra NEK.
Totalt antall gyldige implementerte publikasjoner (inklusive tillegg) ved årsskiftet 2025/2026 var fra IEC 16.110, CENELEC 8.087 og fra NEK 115. Totalt utgjør dette 24.312 publikasjoner. |
Det ble utgitt 13 NEK publikasjoner inklusive tillegg i 2025 |
Følgende NEK-publikasjoner kom ut i 2025:
| Dok.nr | Reference | Title | |
| 1 | NEK VL 21:2025 | Gjenbruk av brukte elbilbatterier | |
| 2 | NEK VL 80-5:2025 | Landstrøm Del 5: Hurtigbåter og andre lettbygde fartøy | |
| 3 | NEK 252:2025 | Isolerte avskjermingsplater | |
| 4 | NEK 320:2025 | Lynbeskyttelse – Risikovurdering, planlegging og installasjon | |
| 5 | NEK 350:2025 | Ombygging av elektriske lavspenningsinstallasjoner fra 230 V til 400 V | |
| 6 | NEK 600:2025 | Elektrotekniske anlegg i vegtrafikksystem | |
| 7 | NEK TS 606:2025 | Cables for offshore installations | |
| 8 | NEK 850A:2025 | Cybersikkerhet for protokoller og informasjonsutveksling i elkraftsystemet | |
| 9 | NEK 850B:2025 | Cybersikkerhet for protokoller og informasjonsutveksling i elkraftsystemet |
|
Ved utgangen av 2025 speiler NEK 131 internasjonale komiteer, hvorav rundt 71 av disse er aktive i Norge. Disse var totalt bemannet med 960 eksperter med til sammen 1168 engasjementer. Av dette er det 665 internasjonale medlemskap. Økningen i antall komitemedlemmer fulgte trenden fra tidligere år med en netto vekst i komiteengasjement på 4% . NEK har hatt en betydelig netto tilvekst til de tekniske komiteene de siste årene. Dette viser at arbeidet prioriteres og er viktig for næringslivet og forvaltningen.
|
IEC 61511 committee meeting in June 2025 |