Komitemedlem i NK 80 | Marianne Hagaseth
Marianne Hagaseth har vært medlem av NK 80 – Navigasjonsinstrumenter siden 2019. Som seniorforsker ved SINTEF Ocean ser hun komitearbeidet som en viktig bro mellom forskning og industri – spesielt innen navigasjonsinstrumenter.
Marianne Hagaseth ble oppfordret av en kollega til å søke medlemskap i NK 80, fordi komiteen arbeidet med en konkret standard tett knyttet til hennes fagområde.
– For oss i forskningen er komitearbeid en viktig måte å formidle resultater på. Gjennom standardisering kan vi samarbeide med industripartnere og samtidig knytte oss til internasjonale prosesser, forteller hun.
Relevans for fagområdet
NK 80 arbeider med standardisering innen navigasjonsinstrumenter. Hun peker på at sjøfartsbransjen er internasjonal, med skip som beveger seg på tvers av kontinenter og mange systemer som må kommunisere. Standardisering blir derfor avgjørende for å sikre felles løsninger.
I komiteen deltar Hagaseth i en gruppe som arbeider med S-100-rammeverket. Disse danner grunnlaget for nye kartmaskiner og blir obligatoriske fra 2029.
– Det mest spennende er å få være med i det internasjonale samarbeidet. De siste årene har vi sett en utvikling der organisasjoner som IMO (International Maritime Organization) og flere standardiseringsorganisasjoner samarbeider tettere. Det gjør standardene bedre og mer forankret i bransjen, sier hun.
Viktig for SINTEF
For SINTEF Ocean er deltakelsen i NK 80 en sentral kanal for å dele forskningsresultater med industrien og identifisere behov for nye standarder.
– Det er en toveis prosess. Industrien får nytte av forskningen, og vi får viktige innspill tilbake. På den måten blir resultatene enda mer relevante, understreker hun. Horizon Europe-prosjekter som for eksempel Dynaport, gir oss mulighet til å bidra til standardisering innen maritim digitalisering.
Kvinner i komiteen
Av 33 medlemmer i NK 80 er kun to kvinner.
– Det viktigste for komiteen er at medlemmene har ulik bakgrunn, og en felles interesse for å utvikle standardene. Som komitemedlem får man et sterkt nettverk og mulighet til å bidra til et arbeid som hele bransjen er tjent med, avslutter Hagaseth.
Bli komitemedlem i NEK!