NK 100/209 – Kabelsystemer for lyd, bilde og mulitimedia signaler
En norsk komite som speiler og påvirker det internasjonale arbeidet i IEC og CENELEC
Arbeidsområder
NK 100/209 utarbeider internasjonale publikasjoner innen lyd-, video- og multimediesystemer og -utstyr.
Disse publikasjonene inkluderer hovedsakelig spesifikasjoner av ytelse, målemetoder for forbruker- og profesjonelt utstyr, samt deres anvendelse i systemer og interoperabilitet med andre systemer eller utstyr.
Merk: Multimedia refererer til integreringen av enhver form for lyd, video, grafikk, data og telekommunikasjon. Integrasjonen inkluderer produksjon, lagring, behandling, overføring, visning og reproduksjon av slik informasjon.
Komiteen behandler både arbeidet til IEC TC 100 – Audio, video and multimedia systems and equipment, og CENELEC TC 209 – Cable networks for television signals, sound signals and interactive services. Disse komiteene har sammenfallende arbeidsområder.
Nasjonalt arbeid
NK 100/209 er en komite som jobber innenfor temaet lyd-, video- og multimediesystemer og -utstyr. Komiteen har for øyeblikket ingen medlemmer, og det er derfor ingen aktivitet på nasjonalt plan.
Norge er O-medlem i IEC TC 100. Det innebærer at Norge har status som observatør. Vi har fortsatt stemmerett, men deltar ikke i arbeidsgruppene. Vi har derfor begrenset mulighet til å påvirke utviklingen av internasjonale standarder innen dette området.
Dersom din virksomhet opererer innen dette fagområdet og ønsker å bidra til utviklingen av relevante standarder, oppfordrer vi deg til å bli medlem av komiteen. Deltakelse gir mulighet for kunnskapsutveksling og nettverksbygging med andre aktører i bransjen.
Som medlem vil du bidra til å sikre at norske interesser blir representert i utformingen av standarder, som påvirker vår industri og teknologiutvikling.
Internasjonalt arbeid
Det henvises til omtale på nettsidene til IEC og CENELEC:
IEC TC 100 – Audio, video and multimedia systems and equipment
CENELEC/SR 100 – Audio, video and multimedia systems and equipment
CENELEC/TC 100X – Audio, video and multimedia systems and equipment and related sub-systems
CENELEC TC 209 – Cable networks for television signals, sound signals and interactive services
Bli medlem?
Vil du bidra til å forbedre standarder innen dette fagområdet?
