ATEX-konferansen
ATEX-konferansen gir deg en innføring i den nye veiledningen til brukerforskriften om helse og sikkerhet i eksplosjonsfarlige atmosfærer, og du får også høre om andres erfaringer med direktivene.
Registrer deg her
Meld deg på 11. og 12. mai
ATEX-utfordringer i industrien
ATEX-direktivene trådte i kraft i 2003. Ansvar for forvaltningen av disse forskriftene i Norge ligger hos Arbeidstilsynet, Petroleumstilsynet og Direktoratet for Samfunnssikkerhet og Beredskap. Til tross for at det er bygget opp mye erfaring siden 2003, finnes det fortsatt utfordringer og uklarheter.
I lys av dette har myndighetene nylig utgitt en veiledning for brukerforskriften, og i tillegg utarbeider Norsk Elektroteknisk Komité (NEK) i samarbeid med Standard Norge en veiledning for kartlegging og risikovurdering av tennkilder for ikke-elektrisk utstyr.
ATEX-konferansen 2023 presenterer veiledningene og bakgrunnen for hvorfor de ble utarbeidet. Vi deler erfaringer som er gjort ved anvendelse av begge forskriftene, blant annet:
- gjennomføring av soneklassifisering
- riktig valg av utstyr
- gjennomføring av risikoanalyser
- skriving av eksplosjonsverndokumentet
I tillegg deler to virksomheter sine erfaringer rundt eksplosjonshendelser.
